Brunei Stables Sovereign Parade
Soldiering On

Soldiering On Awards: Beats Record For Submissions

Twice as many submissions were received for this year’s awards celebrating the best of the armed forces community.

Brunei Stables Sovereign Parade

Now in its ninth run, the Soldiering On Awards have been growing every year.

This year twice as many submissions were received to take part in the glamorous black tie event happening in April at the Park Plaza Hotel in London.

The prizes give national recognition to the talent, perseverance and enterprise of those who have served and all those who support them.

In 2018 three new business categories were added, to acknowledge the exceptional entrepreneurship of the wider armed forces community.

This year’s awards will see two new awards added, expanding to 13 categories.     

The Defence Inclusivity Award and the Education, Training and Development Award was added to celebrate the contribution of the diverse group of people, charities and organisations that support the serving personnel, veterans and their families.

Deputy Leader of the House of Lords and Minister of State for Defence, the Rt Hon Earl Howe said:

“It is a celebration of bravery, determination and teamwork. We celebrate compassion and care. And the can-do attitude which brings all those qualities together in the ethos of all those who serve.”

Here is the full list of finalists: 

Defence Inclusivity Award 

  • MoD Diversity Networks (Aldershot)
  • Susan Coleman (Hampshire)
  • Armed Forces Diversity Engagement Team (Surrey)
  • Army LGBT Forum (Northwood)
Armed Forces Diversity Engagement Team
Forces Diversity Engagement Team

Animal Partnership Award 

  • June Burgess (Northern Ireland)
  • Richard Means (London)
  • RMAS Brunei Stables (Sandhurst)
  • Bravehound (Scotland)
Bravehound
Bravehound

Education, Training and Development Award 

  • Alice Driver (East Sussex)
  • Deptherapy and Deptherapy Education (Berkshire)
  • Forces Media Academy (Buckinghamshire)
  • The Lloyds Military Network (London)
  • Walking with the Wounded (London / Norfolk)
Deptherapy and Deptherapy Education
Deptherapy and Deptherapy Education

Family Values 

  • Lousie Fetigan (Surrey)
  • Reading Force (Surrey/London)
  • Jamie Small (Suffolk)
  • The Ripple Pond (Aldershot)
  • War Widows Association (London)
War Widows Association visit RAF Shawbury
War Widows Association visit RAF Shawbury

FiMT Working Together Award

  • Sussex Armed Forces Network Team (Sussex)
  • Unforgotten Forces (Scotland)
  • Veterans Gateway Team (Surrey)
  • Project Nova (Norfolk) *also Finalists in Healthcare & Rehabilitation Award
Sussex Armed Forces Network Team
Sussex Armed Forces Network Team

Healthcare & Rehabilitation Award

  • Project Nova (Norfolk)
  • Headley Court Charity (Surrey/ Isle of Wight)
  • The Poppy Factory (Surrey)
  • Veterans Orthopaedic Service (Shropshire)
Project Nova
Project Nova

Inspiration Award 

  • Canada to Mexico Ride (Essex / Wales)
  • Anna Kelton (Deceased) (North East)
  • David Birell (Scotland)
  • Dan Richards (London)
  • Luke Sinnott (Hampshire)
  • Nathan Cumberland (Lincolnshire)
Anna Kelton
Anna Kelton

Lifetime Achievement Award 

  • Chris Francis (Devon)
  • Douglas Hern (Lincolnshire)
  • HMS Sultan Summer Camp (Hampshire)
  • Patricia Prior (Hampshire)
  • John Turrell – Musical Dir Invictus Games Choir (Herefordshire)
John Turrell – Musical Dir Invictus Games Choir
John Turrell – Musical Dir Invictus Games Choir

Sporting Excellence Award

  • Craig Monaghan (Manchester)
  • Sally Orange (Staffordshire)
  • Steve Sparks and Mick Dawson (Devon)
  • Michael Mellon – Team Invictus Games
  • Team UK Invictus Games 2018
Team UK Invictus Games 2018
Team UK Invictus Games 2018

People’s Choice Award 

  • Barry John and the VC Gallery (Pembrokeshire)
  • John Owens (Scotland)
  • Louis Nethercott (Wiltshire)
  • Project Semaphore (Hampshire)
  • James Simpson (West Yorkshire)
  • Who Dares Cares (Scotland)
James Simpson
James Simpson

Business of the Year – Start Up 

  • Bee Accountancy (London)
  • British Babies (Wiltshire)
  • Geocollect (Bristol)
  • Network Training Partnership (Colchester)
  • Y2X (London)
British Babies
British Babies

Business of the Year – Scale Up Award 

  • Hannaman Materials Handling Ltd (Flintshire)
  • Mama & Belle (Oxfordshire)
  • White Horse Cleaning Services Ltd (North Yorkshire)
  • UK Connect (Surrey)
Hannaman Materials Handling Ltd
Hannaman Materials Handling Ltd

Business of the Year – Community Impact 

  • Services to Film (London / Devon)
  • Sinah Common Honey (Hampshire)
  • Taylored Games (Devon)
  • Remembered (Devon)
  • The Afghan Rug Shop Ltd (West Yorkshire)
Services to Film
Services to Film

The nominations have now closed.

The final winners will be decided on by a distinguished panel of judges led by Awards’ President Lord Dannatt and Vice President Debra Allcock Tyler, CEO of the Directory of Social Change.

The People’s Choice Award and Animal Partnership Award are decided by a Public Vote, which will open at 8pm on February 13. 

You can be part of the decision by casting your vote here.